Pressreleaser

2009-11-18
Dacia Duster deltar i Trophée Andros
Dacia, ett varumärke i Renault-gruppen, deltar i Frankrikes berömda Trophée Andros is-racingserie. Tävlingsversionen av Dacia Duster kommer att köras av den förre Formel 1-föraren Alain Prost. Fransmannen valde Dacia för sin enkelhet, effektivitet och robusthet.



”Jag är glad över att köra Dacia Duster. Det är en helt ny bil och det glädjer mig att kunna bidra till att marknadsföra den i Trophée Andros. Med tanke på Renault Sport Technologies arbete med bilen har jag fullt förtroende Dacia Dusters potential och pålitlighet. Det blir en spännande säsong, säger Alain Prost.”

Lanseringen av Dacia Dusters deltagande i Trophée Andros sammanfaller med tillkännagivandet av varumärkets sjätte modell, Duster, en ny prisvärd fyrhjulsdriven bil som tål körning även i tuffare terräng.

I motorsportstävlingen Trophée Andros ligger tyngdpunkten på fordonet och förarförmågan snarare än användningen av komplexa och dyra tekniska lösningar, något som passar Dacia Duster.

Tävlingsversionen av den nya Dacia Duster modellen som körs av Alain Prost ger en första indikation om hur den nya fyrhjulsdrivna Dacia-modellen kommer att se ut. Den lanseras under våren 2010.  Den fyrhjulsdrivna modellen har hög linje och framträdande hjulhus medan karossen av tävlingsversionen är perfekt anpassade till de speciella krav som finns för Trophée Andros.

Trophée Andros står ut inom motorsporten som en av den mest krävande disciplinen. I isracing kan banan förändras mycket snabbt beroende på väderförhållandet och som förare måste man ha egenskaper som precision, noggrannhet och racingkunskaper, vilket naturligtvis en Formel 1 världsmästare som Alain Prost har.

Dacia Duster förberedd av Renault Sport Technologies
Utöver förarens talang genom går de bilar som deltar i tävlingen Trophée Andros särskilda förberedelser och dessa har Renault Sport Technologies genomfört. Bilen har en glasfiber kaross med ett rörrams chassi. Motorn är en 3-liters 24V V6 motor från Renault-Nissan som är mittmonterad.
Motorn är noga optimerad för att fungera på höga höjder där tävlingarna kommer att hållas.

Toppeffekten är 350 hk vid 7 500 varv och maximalt vridmoment på 360 Nm vid 5 500 varv. Den sexväxlade, sekventiella växellådan säkerställer snabba exakta växlingar. Motorn är placerad i bakre delen av bilen vilket ger en bra viktfördelning, minimikrav på vikten är 950 kg.
Bilen är utrustad med en diffspärr speciellt utformad för påfrestningarna för denna typ av körning. Tävlingsbilen har både fyrhjulsdrift och fyrhjulsstyrning för optimal kurvtagning. Systemet länkar fram- och bakhjulen och kan snabbt anpassas för att matcha de olika egenskaperna på varje bana.